Uporaba
Aliette® flash uporabljamo na:
a) kumarah, dinjah, lubenicah, bučkah in bučah na prostem in v zaščitenih prostorih za zatiranje plesni bučnic (Pseudoperonospora cubensis) v odmerku 4 kg/ha (40 g/10 L vode na 100 m2). Tretiramo največ 2-krat v eni rastni sezoni, ob porabi vode od 400–1200 L/ha.
b) glavnatem radiču za zatiranje gnilobe koreninskega vratu (Phytophthora spp.):
- na prostem za tretiranje nadzemnih delov v odmerku 5 kg/ha (50 g/10 L vode na 100 m2), tretiramo največ 2-krat v eni rastni sezoni, ob porabi vode od 200–300 L/ha;
- za tretiranje sadik s pomakanjem, pred siljenjem radiča, v odmerku 0,375 kg/100 L vode, tretiramo največ 1-krat v eni rastni sezoni.
Opozorilo: Priporočamo, da pri pomakanju sadik, pred siljenjem radiča sproti pripravite manjšo količino raztopine, zato da je na koncu tretiranja čim manj ostanka raztopine. Z ostankom raztopine ravnamo kot z nevarnim odpadkom. Pripravka Aliette® flash ni dovoljeno uporabljati hkrati foliarno in za tretiranje pred siljenjem.
c) hmelju za zatiranje hmeljne peronospore (Pseudoperonospora humuli):
- v odmerku 1,5 g pripravka na rastlino za preprečevanje primarne okužbe z zalivanjem po rezi korenike, ko poganjki dosežejo višino 2–20 cm (BBCH 11–15). Zalivamo največ 1-krat, pri priporočljivi porabi vode
2 dcl/rastlino;
- v 0,25 % koncentraciji za preprečevanje primarne okužbe v fazi po napeljavi poganjkov (BBCH 15–30) oziroma v največjem dovoljenem odmerku 2 kg/ha, tretiramo največ 2-krat v 7–10 dnevnem razmaku;
- v 0,25 % koncentraciji za preprečevanje sekundarnih okužb od faze, ko rastline dosežejo 50 % višine žičnice (od BBCH 35 naprej). Odmerek povečujemo glede na razvojno fazo rastlin z upoštevanjem porabe vode (300–400 L za vsak meter višine rastlin). Najvišji dovoljeni odmerek je 6,25 kg/ha.
Skupno lahko hmelj tretiramo največ 8-krat v eni rastni sezoni.
d) jablanah, hruškah, kutinah in našiju za zatiranje hruševega ožiga (Erwinia amylovora) v odmerku 3,75 kg/ha. Tretiramo največ 3-krat v eni rastni sezoni v času cvetenja (BBCH 59–71).
Če so pogoji za okužbo v času cvetenja ugodni, je priporočljiv razmak med tretiranji 3–4 dni. Prvo tretiranje izvedemo tik preden se odprejo cvetovi.
e) jagodah na prostem in v zaščitenih prostorih za zatiranje usnjate gnilobe jagodnih plodov (Phytophthora cactorum) v odmerku 5 kg/ha. Tretiramo največ 3-krat v eni rastni sezoni, ob porabi vode 300–600 L/ha.
Opozorila
Pri tretiranju je potrebno preprečiti onesnaževanje vodotokov, vodnjakov, jezer in vodnih izvirov tako, da upoštevamo predpise s področja varovanja voda. S pripravkom ne smemo tretirati v območju 15 m tlorisne širine od meje brega voda 1. reda, oziroma 5 m od meje voda 2. reda.
Fitotoksičnost
Če uporabljamo Aliette® flash na način in v odmerku oziroma koncentraciji, kot je predpisano s temi navodili, ne povzroča poškodb na rastlinah.
Mešanje
Pripravka Aliette® flash ne smemo mešati z insekticidi, ki imajo kislo reakcijo, z bakrenimi in bazičnimi pripravki, z nekaterimi listnimi gnojili na osnovi amoniaka ali ki vsebujejo kovine in z močljivim žveplom v kolikor ima dodan regulator rasti na osnovi titavin sulfat. Pri mešanju upoštevamo naslednje zaporedje dodajanja formulacij: najprej pripravek s SC formulacijo, Aliette® flash = WG, WP, EC, EW. O mešanju z drugimi pripravki se posvetujte z našimi svetovalci. Proizvajalec jamči, da navedeno mešanje ne vpliva na delovanje pripravkov.
Priprava sredstva za uporabo
Odmerjeno količino pripravka stresemo v rezervoar škropilnice, ki je od polovice do 2/3 potrebne količine napolnjen s čisto vodo. Med stalnim mešanjem napolnimo rezervoar z vodo do potrebne količine. Z mešanjem nadaljujemo do porabe škropilne brozge.
Karenca
Jabolka, hruške, kutine in nashi 28 dni, hmelj 14 dni, jagode 14 dni, 14 dni pri foliarnem tretiranju in 21 dni pri tretiranju s pomakanjem korenin pred siljenjem radiča, bučnice z užitno in neužitno lupino 3 dni.
|